مصرف این سبزی، برای پاک کردن خون مفید است و چون ویتامین C دارد به رفع کم خونی کمک می کند.

امام صادق عليه السلام می فرماید: نيكى و خوش اخلاقى، شهرها را آباد و عمرها را زياد مى كند.

 

به گزارش سرویس خانواده جام نیوز، کلم ، گیاهی با سابقه ی بسیار طولانی و تنوع زیاد است. کاشت و برداشت آن به 600 سال قبل از میلاد در یونان برمی گردد. از معروف ترین انواع آن می توان کلم برگ، گل کلم، کلم بروکسل، کلم پیچ، کلم قمری و کلم بروکلی را نام برد . بیشترین مصرف کننده های کلم ها آلمانی ها، استرالیایی ها و روس ها هستند. در آمریکا نیز این گیاه دارای سابقه طولانی کشت و مصرف است.

 

انواع کلم غنی از ویتامین C، ویتامین A و اسید فولیک  است و دارای عناصری مثل گوگرد، فسفر  و کلسیم  است. فولات موجود در کل�� برای زنان باردار بسیار مفید است و مانع بروز نواقص سیستم عصبی جنین می شود. همچنین فولات در پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی مفید است. از این رو افرادی که یک بار دچار سکته شده اند خیلی خوب است مرتب کلم مصرف کنند و اگراز نوع کلم قرمز باشد که در آن لیکوپن  موجود است اثر آن برای این افراد چند برابر می شود.

 

به طور کلي، کلم جزء مواد گواتروژن است و زياد مصرف کردن آن ممکن است باعث ايجاد مشکلات تيروئيد (گواتر) شود. بنابراين در مصرف آن زياده روي نکنيد. همچنين بيماران مبتلا به کم کاري تيروئيد بايد از مصرف آن خودداري کنند.

 

مصرف کلم برای پاک کردن خون مفید است و چون ویتامین C دارد به رفع کم خونی کمک می کند. از این رو رنگ رخسار را درافراد ضعیف بهبود می بخشد.

 

خواب آور  است و از سردرد می کاهد.

 

خوردن 6 گرم تخم کلم نیروی جنسی را تحریک می کند.

 

مداومت در خوردن کلم باعث از بین رفتن سنگ های ادراری  می شود.

 

کلم دارای گوگرد است. پس شستشوی سر با شیره ی آن شوره سر  را خوب می کند و مرهم کلم پخته بر سر ریزش مو  را کم می کند. برای رشد مو و ناخن  نیز مفید است.

 

انواع کلم

• کلم پیچ یا کلم برگ ( CABBAGE ) : کلمی بدون ساقه است که مصرف برگ یا آب آن دارای خاصیت ضد التهابی در بدن است.

 

• کلم بروکلی ( BROCCOLI ) : غنی از ویتامین های A  و C است و رنگدانه های ضد سرطان دارد . در هنگام خرید انواع سبزتر آن را انتخاب کنید و برای ماندگاری بیشتر نیز باید آن را به صورت شسته نشده داخل کیسه ی سر باز در یخچال نگهداری کنید ، زیرا رطوبت باعث رشد قارچ در آن می شود و هنگام مصرف باید آن را خوب بشویید.

 

• گل کلم ( CAULIFLOWER ) : قست مورد استفاده ی آن گل آذین آن است. گلیکوزینولات های موجود در آن باعث ایجاد طعم خردل در آن می شود، خصوصاً اگر خام مصرف شود.

 

• کلم بروکسل ( BRUSSELS SPROUTS ) : قسمت مورد استفاده آن معمولاً جوانه های متورمی است که در اطراف ساقه ی گیاه زیر چتر برگ ها بیرون می زند و به شکل غده های گوشتی سبز و سفت به اندازه ی فندق و یا به شکل تکمه در می آید. این نوع کلم نیز غنی از ویتامین C و A و فولات است و در پیش گیری از سرطان مؤثر است.

 

گروه خانواده جام نیوز/ 2005

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه