دانش آموزان مقاطع ابتدایی به جهت کمبود ذخایر گلیکوژن موجود در کبد باید حتما صبحانه را صرف کنند و عدم مصرف صبحانه می‌تواند به سلامت آنها آسیب بزند.

امام علی علیه السلام فرمودند:خوش اخلاقى  روزى  ها را زیاد مى کند و میان  دوستان  انس  و الفت  پدید مى آورد.

 

به گزارش سرویس خانواده جام نیوز، نیلوفر حیدری میان وعده‌ها را از ارزش بسیاری در زمان مطالعه به جهت افزایش قدرت یادگیری برخوردار دانست و اظهار کرد: این میان وعده‌ها باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر تامین انر‌ژی بتواند پروتئین، کلسیم، آهن و ویتامین‌های مورد نیاز بدن را تامین کند.

 

حیدری ساندویچ‌های خانگی مانند ساندویچ پنیر و گردو یا ساندویچ تخم مرغ را بهترین میان وعده برای دانش‌آموزان دانست و اظهار کرد: همچنین ساندویچ ارده و کره و مربا نیز برای بچه‌های کم وزن می‌تواند مفید باشد.

 

این کارشناس تغذیه مصرف انواع خشکبار مانند انجیر خشک و کشمش، انواع برگه‌ها مانند برگه آلو و زردآلود و نیز مصرف انواع مغزها مانند پسته، بادام و گردو را نیز برای میان وعده مناسب دانست.

وی افزود: مغزها و به ویژه پسته نقش موثری در افزایش بهره‌هوشی داشته و منبع غنی آهن به شمار می‌روند.

حیدری همچنین مصرف شیر به همراه خرما و کیک را توصیه کرد و افزود: این مواد علاوه بر تامین انرژی، کلسیم و پروتئین مورد نیاز بدن را تامین می‌کنند.

این کارشناس تغذیه مصرف انواع میوه مانند سیب و نیز انواع مرکبات مانند پرتقال را برای میان وعده مناسب دانست.

 

حیدری مصرف نوشیدنی مناسب را به هنگام مطالعه بویژه شب امتحان بسیار حائز اهمیت دانست و توصیه کرد: دانش‌آموزان به جای نوشیدن قهوه که کافئین بسیار دارد، بهتر است از آبمیوه خانگی، شیر و چای سبز استفاده کنند.

این کارشناس تغذیه همچنین توصیه کرد: دانش آموزان در روزهای امتحان از خوردن وعده‌های نهار و شام سنگین خودداری کرده و پنج یا شش وعده غذای ‌سبک را در طول روز داشته باشند.

حیدری صبحانه را مهم‌ترین وعده غذایی بویژه برای دانش‌آموزان دانست و اظهار کرد: در طول شب قند بدن به شدت افت کرده و ضروری است تا در ابتدای صبح وعده غذایی سرشار از انرژی، پروتئین و کلسیم و فیبر مصرف شود تا بتوان بدن را برای داشتن یک روز کاری آماده کرد.

 

وی به اهمیت مصرف وعده صبحانه در کودکان اشاره و تصریح کرد: دانش آموزان مقاطع ابتدایی به جهت کمبود ذخایر گلیکوژن موجود در کبد باید حتما صبحانه را صرف کنند و عدم مصرف صبحانه می‌تواند به سلامت آنها آسیب بزند.

این کارشناس تغذیه در پایان مصرف ماهی و انواغ مغزها، گوشت و تخم مرغ و نیز انواع میوه و سبزیجات را بصورت متعادل در افزایش کارایی مغز موثر دانست.

 

خانواده سبز / 2009

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه