غذایی سنتی از شهری قدیمی و سنتی . پایتخت فرهنگ و هنر ایرانی غذاهای سنتی زیادی دارد اما این غذا به راستی چیز دیگریست . بریونی غذاییست که با نام اصفهان همراه است .

پیمونه:غذایی سنتی از شهری قدیمی و سنتی . پایتخت فرهنگ و هنر ایرانی غذاهای سنتی زیادی دارد اما این غذا به راستی چیز دیگریست . بریونی غذاییست که با نام اصفهان همراه است . عاشقان گوشت این غذای خوشمزه را از دست ندهید .

بریونی، غذای سنتی اصفهان

مواد لازم:

  •     گوشت گردن / سردست / دنده .... 500 گرم
  •     پیاز درشت .... 1عدد
  •     نمک وزردچوبه وفلفل و دارچین .... به مقدار لازم
  •     خلال بادام .... به مقدار لازم
  •     سبزی معطر ریز خرد شده .... 5 ق م
  •     برگ ریحان تازه .... 4 ق م
  •     ترخون/مرزه/نعنا(خشک) .... مجموعا 1 ق م
  •     شش گوسفند(جگر سفید) ..... دلخواه

طرز تهیه:

1 - گوشت را به همراه پیاز نمک وفلفل وزردچوبه نیم پز کرده(به مدت 1 ساعت در قابلمه) وپس از سرد شدن وپاک کردن ار استخوان و... چرخ می کنیم .آب گوشت را برای چرب کردن گوشت و تریت بریون نگه دارید .

2 - ریحان تازه را ریز خرد کرده و سبزیجا خشک را نیز پودر کنید . سبزیجات را اضافه کرده نمک وفلفل را اندازه می کنیم وخوب ورز می دهیم .

3 - سپس کف قالب بریان (قالب ها بیضی شکل با دسته بلند که در عکس می بینید -در صورت در دسترس نبودن میتوانید از تابه های کوچک استاده کنید) را چرب کرده دارچین وخلال بادام ریخته از موادگوشتی در قالب بریان قرار داده به قطر 1 سانتی متر وسپس روی حرارت قرار داده تا برشته شود .

بریونی، غذای سنتی اصفهان

4 - نان را به وسیله چربی موجود روی اب گوشت چرب کرده وسپس بریان برشته را روی ان بر می گردانیم .

5 -جهت تزئین می توانیم از شش پخته وچرخ شده نیز استفاده کنیم .

6 -آبگوشت باقیمانده از گوشت را می توان با نان خرد شده مخلوط وبه همراه کشک در کنار بریان استفاده کرد .

نکات :

1 - بریان به صورت سنتی چرب سرو میشود . میتوانید اگر دوست داشتید تا نوع سنتی آن را تهیه کنید . 100 گرم قلوه گاه گوسفنده یا 50 گرم دنبه نیز اضافه کنید.

2 - در رستوران ها میز مخصوص تهیه بریون موجود بوده که در عکس میبینید . این میز یک قابلمه بزرگ دارد که آب گوشت داخل آن است و سک سینی که زیر آن شعله روشن است و برای خود بریون استفاده میشود .

بریونی، غذای سنتی اصفهان

3 - معمولا بریون به صورت یک نان که گوشت داخل آن است به همراه سبزیجات ، پیاز و ترشی ودورچین و همچنین کاسه ای جدا گانه که تریت داخل آن است سرو میشود .

4 - تریت بریون توسط خود آشپز تهیه میشود . روی تریت کشک و دارچین و یک عدد گوجه معمولا قرار داده میشود .
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه