این میوه تاثير به سزايي در کند کردن روند فعاليت بافت‌ هاي پيش سرطاني دارد و تاثير آن به حدي است که مي ‌تواند به طور جايگزين و يا همراه با داروهاي شيميايي مصرف شود.

 امام موسى كاظم عليه ‏السلام می فرماید: اداى امانت و راستگويى روزى را زياد مى ‏كند و خيانت و دروغگويى باعث فقر و نفاق مى ‏شود.

 

به گزارش سرویس خانواده جام نیوز، توت فرنگي منبع غني از فيبر، ويتامين C، پتاسيم و آنتي‌ اکسيدان‌ ها است. از اين ميوه مي ‌توان در جهت افزايش سلامت قلب، کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان و در مجموع ارتقاي سلامتي بدن بهره گرفت. توت فرنگي، به علت داشتن آهن و ويتامين C در خونسازي بدن مؤثر است و به دليل دارا بودن مقادير کافي کلسيم و فسفر، در رشد و نمو کودکان و نوجوانان، استحکام دندان ها و ترميم شکستگي استخوان ها بسيار مؤثر است.

 

پزشکان آمريکايي مي ‌گويند توت فرنگي در پيشگيري از سرطان مري مفيد است. اين پزشکان تاکيد کردند مصرف توت فرنگي منجمد و خشک شده به ميزان زيادي از تشکيل و رشد تومورهاي مري در افرادي که داراي بافت‌ هاي پيش سرطاني هستند، جلوگيري مي‌ کند. به گزارش خبرگزاري رويترز، دکتر تونگ چن از متخصصان دانشگاه اوهايو و دستياران وي با مطالعه روي 36 شرکت کننده طي يک دوره شش ماهه که از شکل منجمد اين ميوه استفاده کرده بودند، به اين نتايج دست يافتند. دکتر چن تاکيد کرد اين مطالعه حائز اهميت است چون نشان مي ‌دهد که توت فرنگي تاثير به سزايي در کند کردن روند فعاليت بافت‌ هاي پيش سرطاني دارد و تاثير آن به حدي است که مي ‌تواند به طور جايگزين و يا همراه با داروهاي شيميايي مصرف شود.

 

اين ميوه همچنين داراي املاح کلسيم، آهن و فسفر است که فسفر موجود در اين ميوه عملکرد مغز را بهبود مي ‌بخشد، براي همين دانشجويان و افرادي که تمرينات فکري مي‌ کنند، بهتر است حتما توت فرنگي ميل کنند. تحقیقات اخیر نشان داده است، دریافت روزانه یک واحد توت فرنگی باعث افزایش قابل توجهی در مقدار فولات خون شده و نیز فشار خون بالا را کاهش می دهد.

 

خواص ضدسرطانی این میوه خوشمزه و خوشرنگ بی نظیر است - تصویر 1

 

توت فرنگی سرشار از ویتامین و فاقد چربی اشباع است و کالری کمی دارد.یک واحد توت فرنگی معادل 8 عدد است که 50 کالری انرژی دارد. مطالعات نشان داده اند که توت فرنگي باعث افزايش ميزان هورموني مي شود که در بالا بردن متابوليسم، کاهش اشتها و تنظيم قند خون بعد از دريافت وعده هاي حاوي نشاسته کمک مي کند. اين هورمون آديپونکتين است که ميزان بالاي آن در خون هم چنين با کاهش خطر حمله قلبي همراه است در حالي که ميزان پايين آن در افراد چاق گزارش شده است.


همچنین، توت فرنگی به علت داشتن ویتامین B در کاهش و رفع ترس، عصبانیت، خمودی، اضطراب، هیجان و سستی مؤثرست. توت فرنگی نقش مهمی در خونسازی بدن دارد و از خاصیت ضدعفونی کننده‌ای برخوردارست. علاوه بر اینها خوردن توت فرنگی باعث پاک شدن خون از مواد مضر و زاید مثل اوره، اسیداوریک و چربی می‌شود و نیز درمان کننده نقرس است.

 

املاح معدنی موجود در توت فرنگی خاصیت مسهلی به آن بخشیده است، زیرا این املاح عضلات روده را به انبساط و انقباض وادار می کند و به همین جهت توت فرنگی برای درمان یبوست مؤثر است. ویتامین A موجود در آن نیز باعث رشد ناخن‌ها و تقویت چشم می‌شود.

 

 نکته مهمي که در مورد توت فرنگي بايد در نظر داشت اين است که اين ميوه به راحتي آلوده مي ‌شود و در زمان شستن بايد دقت کافي اعمال شود.

 

گروه خانواده جام نیوز/ 2005

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه