خورش بادمجان غذای مورد علاقه بیشتر مردم در همه سنین است. خورش بادمجان را هم با مرغ و هم با گوشت می توانید تهیه کنید.

خورش بادمجان غذای مورد علاقه بیشتر مردم در همه سنین است. خورش بادمجان را هم با مرغ و هم با گوشت می توانید تهیه کنید.

بادمجان آن هم می تواند فریزری باشد ولی بهتر است امتحان کنید این خورش با بادمجان تازه چقدر خوشمزه تر است. البته در صورت تمایل می توانید از کدو خورشی هم استفاده کنید.

کدو را هم می توانید با پوست سرخ کرده یا پوست بکنید و بعد از سرخ کردن داخل خورش بریزید در صورتی که غذاهای سرخ کردنی برای سلامت شما مضر است بهتر است کدوها را سرخ نکرده داخل غذا بریزید. بعضی از خانم ها درون خورش بادمجان، بامیه خورشی هم می ریزند؛
این مخلوط هم خوشمزه است. برای طبخ خورش بادمجان اول باید پیاز سرخ کنید. معمولا یک عدد پیاز را خلالی کرده و سرخ می کنند ولی بهتر است بنابر تعداد افرادی که می خواهند این غذا را میل کنند، تعداد بیشتری پیاز سرخ کنید. پیاز داغ بیشتر باعث خوشمزه ترشدن غذا می شود. البته سعی کنید پیازها را با روغن مخصوص سرخ کردن و به میزان کم سرخ کنید.
 بعد نوبت ریختن گوجه فرنگی است. اگر در خانه گوجه فرنگی ندارید می توانید از رب گوجه فرنگی استفاده کنید. رب را تفت دهید تا قرمز خوشرنگ شود. ولی اگر گوجه فرنگی در خانه دارید، بهتر است چند عدد گوجه را یا رنده درشت کرده یا تکه های کوچک و درون پیازها تفت دهید.
 وقتی که آب گوجه فرنگی ها کشیده شد، مقدار کمی رب هم اضافه کنید و تفت دهید. زردچوبه را هم فراموش نکنید که هم باعث خوشرنگ ترشدن غذا می شود و هم عطر و طعم خوبی به غذای شما می دهد.

● بادمجان از خرید تا خوراک

حالا نوبت بادمجان است. موقع خرید دقت کنید که رنگ بادمجان باید به سیاهی بزند و همچنین خیلی بزرگ نباشد. بعضی از خانم ها از بادمجان دلمه ای برای طبخ خورش بادمجان استفاده می کنند. بادمجان های دلمه ای بزرگ بوده و باید بعد از پوست کندن و گرفتن تلخی، آنها را باریک برش دهید و سرخ کنید. ولی بادمجان معمولی بهتر است.
بادمجان ها را بعد از شستن، پوست کنده و یک ساعتی داخل آب نمک غلیظ بگذارید. چون بادمجان سبک است و روی آب می ماند یک جسم سنگین روی آن بگذارید تا بادمجان ها در آب نمک غوطه ور شود. به این روش تلخاب بادمجان گرفته می شود.

بعد آنها را بیرون آورده و بگذارید تا آبش گرفته شود. بادمجان ها را می توانید درسته سرخ کنید ولی اگر بادمجان ها بزرگ است آن را به دو نیم کرده یا به صورت ورقه هایی با ضخامت یک سانتی متر ببرید و سرخ کنید.

برای سرخ کردن بادمجان شعله را زیاد نکنید زیرا بادمجان زود می سوزد و تلخ می شود. سعی کنید بادمجان ها را با روغن کم سرخ کنید. برای این کار بادمجان ها را شسته و آنها را با پوست به سیخ بکشید و روی حرارت ملایم نگهدارید، مراقب باشید که حرارت کم باشد زیرا شما بادمجان کبابی نمی خواهید و فقط وقتی که پوست آن کمی جمع شد، کافیست.

حالا بادمجان ها را از روی حرارت برداشته و بعد از خنک شدن پوست آنرا به آرامی بکنید. سپس در ظرفی کمی روغن بریزید و بادمجان ها را با حرارت کم درون آن سرخ کنید. با این روش بادمجان ها نیاز به روغن کمتری دارند. اگر می خواهید بادمجان را درون فریزر نگهداری کنید حتما اول آنها را سرخ کرده و بعد فریزری کنید. در نیم ساعت آخر پخت خورش باید بادمجان ها را درون خورش بگذارید تا آرام بپزد؛ ولی مراقب باشید اگر از بادمجان فریزری استفاده می کنید موقع کشیدن خورش، بادمجان زود له می شود.

ترشی و تزئین خورش

اگر هنگام پخت، غوره در خورش می ریزید دیگر نیازی به ریختن ترشی ندارید در غیر این صورت می توانید از آبلیمو، آبغوره یا آب نارنج استفاده کنید.

می توانید در ۲۰ دقیقه آخر طبخ غذا چند عدد گوجه فرنگی را به دو نیم کرده و روی خورش بگذارید و موقع سرو کردن آنها را دور ظرف بچینید و خورش را وسط آنها بریزید. بعضی از خانم ها پیاز و گوشت و گوجه را جدا می پزند و بادمجان ها را با تعدادی گوجه فرنگی نصف شده در ظرفی جدا پخته و سرو می کنند.

با بادمجان غذاهای زیادی می توانید تهیه و طبخ کنید که یکی از خوشمزه ترین آنها خورش قیمه بادمجان است. برای تهیه خورش قیمه بادمجان  ابتدا مثل خورش بادمجان عمل کنید، یعنی پیاز داغ و گوجه و رب سرخ شده را آماده کنید، سپس لپه را بریزید و گوشت را ریز خرد کرده و بگذارید تا بپزد و در آخر بادمجان های سرخ شده را اضافه کنید و غذا را نوش جان کنید.



   
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه