كاهو را كاملا بشوييد و خشك كرده، سپس آن را خرد كنيد. آن را با كرفس و پياز كه از قبل خرد شده است، مخلوط كنيد و هم بزنيد و كنار بگذاريد. روغن رايك تابه بريزيد و روي حرارت ملايم بگذاريد تا داغ شود. سپس مخلوط پياز، كرفس و كاهو را درون روغن بريزيد. آنها را حدود سه دقيقه تفت دهيد تا خوب نرم شود.در ادامه مواد لازم و طرز تهیه را به طور کامل توضیح می دهیم.

مواد لازم براي 4 نفر

كاهو: 500 گرم

روغن زيتون: يك قاشق سوپ‌خوري

پياز (خرد شده): يك عدد متوسط
كرفس (خلال شده): دو ساقه 
نمك و فلفل: به مقدار لازم
سير (خرد شده): دو بوته
آب مرغ يا سبزيجات: شش ليوان 
پودر سبزيجات (برگ بو، جعفري و آويشن): به مقدرا دلخواه
برنج (نيم‌پز): يك دوم پيمانه 
ليموترش تازه: يك عدد 


طرز تهيه:

كاهو را كاملا بشوييد و خشك كرده، سپس آن را خرد كنيد. آن را با كرفس و پياز كه از قبل خرد شده است، مخلوط كنيد و هم بزنيد و كنار بگذاريد. 
روغن رايك تابه بريزيد و روي حرارت ملايم بگذاريد تا داغ شود. سپس مخلوط پياز، كرفس و كاهو را درون روغن بريزيد. آنها را حدود سه دقيقه تفت دهيد تا خوب نرم شود. سپس كمي نمك به آن اضافه كنيد و دوباره سه دقيقه ديگر سرخ كنيد. حالا سير خرد شده را به اين مواد اضافه كنيد. مواد را حدود يك دقيقه هم بزنيد تا بوي سير دربيايد. حالا آب مرغ يا سبزيجات همراه با پودر سبزيجات و برنج را درون ظرف بريزيد. بگذاريد تا آب جوش بيايد. ادويه آن را اضافه و حرارت را كم كنيد. در ظرف را بگذاريد و ده دقيقه صبر كنيد تا مواد بپزد. در ظرف را برداريد مواد را هم بزنيد، آن را بچشيد و ادويه غذا را اندازه كنيد. سپس در آن را ببنديد و 10 دقيقه ديگر هم منتظر بمانيد. وقتي غذا حاضر شد، آن را درون ظرف دلخواه خود بريزيد و با تزئين دلخواه سرو كنيد. اين غذا براي چهار نفر سرو مي‌شود. 

مواد مغذي موجود در اين غذا: كالري 191، پنج گرم چربي، يك گرم چربي اشباع، چهار گرم چربي غيراشباع، 33 گرم كربوهيدرات، پنج گرم فيبر، 491 ميلي‌گرم سديم (بدون احتساب نمكي كه اضافه كرده‌‌ايم)، ده گرم پروتئين و مقدار كلسترول، صفر. 
نقش كاهو در سلامت بدن
[2 ـ كاهو يك منبع غني از ويتامين K است. اين ويتامين به افزايش توده استخواني كمك مي‌كند. همچنين مانع آسيب جدي به سلول‌هاي مغزي مي‌شود.
3 ـ برگ‌هاي تازه كاهو حاوي فولات و ويتامين C است. فولات از آسيب لوله عصبي جنين پيشگيري مي‌كند و ويتامين C اثر ضدسرطاني دارد.
4 ـ پتاسيم موجود در كاهو ضربان و فشار خون را تنظيم مي‌كند

 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه