عدسی؛ مقوی برای افطار

عدسی؛ مقوی برای افطار

عدسی

اگر در یکی از بعد از ظهرهای ماه مبارک رمضان از سر کار خود، به خانه رسیده‌اید و حداقل یکی دو ساعت وقت تا هنگام افطار باقی مانده است، علاوه بر آماده ‌کردن چای و سور و سات افطاری شامل نان، کره، پنیر، عسل و ... ، می‌توانید برای درست‌کردن یک غذای مقوی که می‌تواند به جای شام نیز مورد استفاده قرار گیرد دست به‌کار شوید، فقط کمی سرعت عمل لازم است.

پس به سراغ کابینت مخصوص حبوبات رفته و به دنبال عدس در میان بقیه حبوبات بگردید. پس از پیداکردن عدس، یک و نیم پیمانه پلوپزی از آن را در داخل سینی سفیدرنگی ریخته و پاک کنید. بعد از اینکه از نبودن خرده ‌سنگ در میان عدس‌ها مطمئن شدید، آن را بشویید. بعد در قابلمه متوسطی حاوی مقداری آب بریزید و با در روی اجاق گاز قرار دهید تا بپزد. زمان لازم برای پخت عدسی با توجه به نوع آن متغیر است، ولی معمولا برای این منظور یک ساعت و نیم زمان کافی است.

در این فاصله ی زمانی، یک عدد پیازبزرگ را پوست گرفته و پس از شست‌وشو به صورت خلالی یا ریز خرد کنید. حالا نوبت به سرخ‌کردن پیاز می‌رسد. بنابراین داخل تابه‌ای کوچک 2 قاشق سوپ‌خوری روغن مایع مخصوص سرخ‌کردنی بریزید و پیاز خردشده را در آن تفت دهید. در مراحل پایانی سرخ ‌شدن پیاز، به آن یک قاشق چای‌خوری سرخالی زردچوبه هم اضافه کرده و پس از چند بار هم‌زدن، شعله اجاق‌گاز را خاموش کنید. از طرف دیگر قابلمه کوچکی آماده کنید و 3 عدد سیب‌زمینی متوسط را بعد از شست‌وشو داخل آن بریزید و بگذارید بپزد.

مدت ‌زمان لازم برای پخت سیب‌زمینی هم معمولا یک ساعت است، ولی 10 الی 15 دقیقه پیش از پایان زمان پخت سیب‌زمینی، 3 عدد تخم‌مرغ را هم با دقت، ‌داخل آب سیب‌زمینی درحال پخت قرار دهید و مراقب باشید نشکنند.

البته پیش از آن، تخم‌مرغ‌هارا از یخچال خارج کرده و 2 دقیقه زیر آب داغ شیر بگیرید تا تغییر دمای ناگهانی، سبب شکستن آنها نشود.

در پایان، پس از پخته‌شدن سیب‌زمینی‌ها و تخم‌مرغ‌ها، پوست آنها را بگیرید و سیب‌زمینی‌ها را به‌صورت درشت خرد کنید، ولی درمورد تخم‌مرغ‌ها، تنها پوست‌گرفتن آنها کافی است.

سپس مواد را به همراه پیاز داغ به عدس پخته‌شده اضافه کرده و با افزودن نمک و فلفل ‌سیاه و همچنین 50 گرم کره و 2 قاشق غذاخوری آب لیمو ترش تازه، قابلمه را به مدت 10 دقیقه روی اجاق‌ گاز قرار دهید تا به اصطلاح غذا جا بیفتد.

حالا این عدسی خوشمزه و پرانرژی را به بقیه مخلفات سفره ی افطارتان اضافه کنید و خانواده ی خود را با سفره و به‌خصوص این غذای لذیذ، خوشحال کنید.

نکته:

اگر تا افطار، زمان کمی باقی مانده است، پخت عدسی و سیب‌زمینی را در داخل دیگ زودپز انجام دهید.

* طرز تهیه چند نوع غذای دیگر با عدس:

دال عدس

پوره ی عدس قرمز با تخم مرغ

کتلت عدس قرمز با سس ماست و نعنا

سوپ عدس و سیر برای افراد دیابتی نوع (II)

عدس پلو با قارچ

خوراک عدس

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه