ابتدا فيله ها را شسته و در صافي قرار دهيد. پس از تميز كردن، آن ها را يكي يكي روي تخته كار قرار داده و با قسمت صاف بيفتك كوب آهسته روي آن را بكوبيد تا با اين روش فيله ها كمي نازك تر و پهن تر شوند.در ادامه مواد لازم و طرز تهیه را به طور کامل توضیح می دهیم.

مواد لازم: 
فيله ي مرغ/700 گرم
سويا سس/يك سوم پيمانه
آب ليمو ترش/3 قاشق سوپخوري
روغن زيتون يا مايع/2 قاشق سوپخوري
شكر/2 قاشق سوپخوري
سير/يك حبه، پوره شده
رنده ي پوست ليموترش/يك قاشق چايخوري

سس خامه ي سيردار:
خامه/سه چهارم پيمانه
سير/يك حبه، پوره شده
آب ليموترش تازه /به ميزان لازم


طرز تهيه:
ابتدا فيله ها را شسته و در صافي قرار دهيد. پس از تميز كردن، آن ها را يكي يكي روي تخته كار قرار داده و با قسمت صاف بيفتك كوب آهسته روي آن را بكوبيد تا با اين روش فيله ها كمي نازك تر و پهن تر شوند. سپس آن را از طول بپيچيد (يعني رول كنيد) و در صورت تمايل هر رول را به دو قسمت مساوي تقسيم كرده و به سيخ بكشيد و در ظرف مناسبي قرار دهيد.
كليه مواد مرينت را با هم مخلوط نموده و روي سيخ هاي فيله بريزيد تا فيله ها كاملاً به مايه مرينت آغشته شوند. سپس روي ظرف را پوشانده و 2 ساعت در يخچال قرار دهيد تا مزه دار شوند.
فر را با دماي 375 درجه ي فارنهايت (190 درجه ي سانتي گراد) گرم كنيد. سيني فر را با فويل پوشانده و روي فويل را نيز چرب كنيد. سپس سيخ هاي فيله ي مرينت شده را از مايه خارج نموده و در سيني روي فويل قرار دهيد. سيني را در طبقه ي وسط فر گرم شده بگذاريد و به مدت 15 الي 20 دقيقه كباب كنيد. پس از كباب شدن از فر خارج نموده و با سس ذيل و پلوي مكزيكي سرو كنيد.

سس خامه سيردار:
كليه مواد سس را با هم مخلوط نموده و با كباب فوق سرو نماييد و يا همه ي مواد سس را در قابلمه ي كوچكي بريزيد و به مدت 5 دقيقه روي حرارت كم قرار دهيد (بدون در) تا داغ شود و كباب فوق را با سس داغ سرو كنيد.

نکته:
1- اين دستور 15 گرم کربو هيدرات، 125 گرم پروتئين، 75 گرم چربي و 1235 کيلو کالري انرژي دارد.
2- در صورت تمايل مي توانيد فيله ها را به ابعاد 2 سانتي متري برش داده و در سيخ هاي چوبي کوچک ويا در خلال دندان هاي چوبي بکشيد و پس از کباب کردن به عنوان اردور (پيش غذا) سرد سرو نماييد.
3- به علت شور بودن سويا سس، نمک حذف شده است.

مواد لازم: 

برنج مرغوب/يك پيمانه
نخود سبز پخته /يك دوم پيمانه
هويج نگيني پخته شده /يك دوم پيمانه
پنير موتزارلاي رنده شده/180 گرم


طرز تهيه:
ابتدا برنج خيس شده با محلول آب نمك غليظ را، آبكش كرده و كنار بگذاريد. سطح ظرف مخصوص داخل فر را چرب كرده و كف ظرف را با يك سوم از برنج آبكش شده بپوشانيد. روي برنج را با نيمي از نخود سبز و هويج پخته شده پوشش داده و مقداري از پنير رنده شده را روي مواد بپاشيد. مجدداً اين عمل را تكرار كنيد. در آخر يك سوم باقيمانده برنج را داخل ظرف ريخته و باقيمانده ي پنير رنده شده را روي برنج بپاشيد. با فويل چرب شده روي ظرف را پوشانده و ظرف را در طبقه ي وسط فر گرم شده با دماي 350 درجه ي فارنهايت (175 درجه ي سانتي گراد) به مدت 45 دقيقه قرار دهيد، سپس فويل را برداشته و براي 15 دقيقه ي ديگر پلو را در فر نگهداريد. پس از مدت زمان مذكور ظرف را از فر خارج نموده و پلوي فوق را با فيله كباب و سس خامه سرو كنيد. پلوي مكزيكي تند مي باشد، شما نيز مي توانيد به مقدار لازم سس تند (تاباسكو) و كمي سس كچاب و پيازچه ي خرد شده را هم با سبزيجات فوق مخلوط نموده، سپس طبق دستورالعمل فوق لابه لاي برنج استفاده كنيد تا پلو، تندي لازم را داشته باشد.

نكته:
1- اين دستور 125 گرم كربوهيدرات، 50 گرم پروتئين، 25 گرم چربي و 925 كيلوكالري انرژي دارد.
2- معمولاً براي تهيه ي پلوي مكزيكي، ابتدا چلو را آماده كرده يعني برنج را جدا دم مي كنند و فقط براي نيم ساعت روي حرارت نگه مي دارند. سپس ساير مواد خرد شده از قبيل پياز، سير، فلفل دلمه اي نگيني خرد شده و قارچ ورقه شده را كمي تفت داده و همراه با پيازچه خرد شده، سس تند، پودر اورگانو، ادويه مخلوط و نخودفرنگي پخته شده مخلوط كرده و در آخر لابه لاي چلو قرار مي دهند. پلو را فقط پنج دقيقه روي حرارت كم نگه داشته و داغ داغ سرو مي كنند.

   
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه