يک عدد پياز را رنده مي کنيم و همراه با تخم مرغ ، نمک ، فلفل ، دارچين ، برنج پخته ، آرد نخودچي و گوشت چرخ کرده ، خوب ورز مي دهيم . سپس دو تا سه قاشق گشنيز خرد کرده را با آن مخلوط کرده ، به مدت نيم ساعت استراحت مي دهيم . در ادامه مواد لازم و طرز تهیه را به طور کامل توضیح می دهیم.

مواد لازم:
500 گرم
گوشت چرخ کرده

250 گرم
گشنيز

يک دوم يا دو سوم پيمانه
آرد نخودچي

1 پيمانه
برنج پخته

1عدد
تخم مرغ

500 گرم
گوجه فرنگي

2عدد
پياز متوسط

1 قاشق غذاخوري
رب گوجه فرنگي

به اندازه کافي
نمک و فلفل

به ميزان دلخواه
آبغوره، يا آب ليمو

طرز تهيه:
يک عدد پياز را رنده مي کنيم و همراه با تخم مرغ ، نمک ، فلفل ، دارچين ، برنج پخته ، آرد نخودچي و گوشت چرخ کرده ، خوب ورز مي دهيم . سپس دو تا سه قاشق گشنيز خرد کرده را با آن مخلوط کرده ، به مدت نيم ساعت استراحت مي دهيم . 
براي آب کوفته يک عدد پياز ديگر را ريز خرد کرده در يک قاشق روغن تفت داده ، طلايي که شد گوجه فرنگي ها را به دو نيم کرده در آن مي ريزيم سپس رب وکمي گشنيز به آن اضافه مي کنيم . به اين مواد به تعداد افراد يک فنجان چايخوري آب اضافه مي کنيم دو تا سه جوش که زد کوفته ها را که به اندازه گردو آماده کرده ايم داخل آب کوفته مي ريزيم تمام کوفته ها را که داخل آب ريختيم حرارت شعله تا 10 دقيقه بايد کم باشد سپس تا 10 دقيقه هم بايد بپزد . 5 دقيقه آخر به دلخواه يک فنجان آبغوره يا آب ليمو يا آلو يا گوجه فرنگي ريز 10 تا 12 عدد اضافه مي کنيم. بعد 5 تا 10 دقيقه که جوشيد آنرا بر مي داريم.

نکات تغذيه اي:
درتهيه اين غذا از سبزيجات گوناگوني مثل پياز، گوجه فرنگي و گشنيز استفاده شده است که منابع خوبي از ويتامينC مي باشند. از خواص گشنيز مي توان به اين موارد اشاره نمود: تسکين دهنده تهوع و برطرف کننده عطش ؛ بخصوص گشنيزخام و تازه که خواب آور، بادشکن ونيرو دهنده معده مي باشد. اين غذا به صورت آب پز تهيه مي شود و روغن کمي در طبخ آن بکار مي رود ؛ بنابراين غذاي مناسبي براي تمامي افراد بخصوص کساني است که دچار چربي خون بالايي هستند. 
کل کالري غذا، 1800 کالري مي باشد که بطور متوسط سهم هر فرد، 250 کالري است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه