اگر كه شبیه زنهای دیگر باشید كلاً با خوردن شكلات خودتان را هلاك می كنید. سالیان زیادی است كه ذهن مردم درگیر این غذای تندرستی است. ( قبیله مایان ها Mayan شكلات را به عنوان اكسیر و دوای همه دردها می دانستند و قبیله آزتك Aztech از شكلات به عنوان پول در معاملات خود استفاده می كردند ). و همه این مشغولیت ذهنی موجب به بار نشستن مطالعات و یافته های شگفت انگیزی شده است . در این مقاله كوتاه به عنوان 5 نكته جالب در مورد این خوراكی خوشمزه ��واهیم پرداخت .

اگر كه شبیه زنهای دیگر باشید كلاً با خوردن شكلات خودتان را هلاك می كنید. سالیان زیادی است كه ذهن مردم درگیر این غذای تندرستی است. ( قبیله مایان ها Mayan شكلات را به عنوان اكسیر و دوای همه دردها می دانستند و قبیله آزتك Aztech از شكلات به عنوان پول در معاملات خود استفاده می كردند ). و همه این مشغولیت ذهنی موجب به بار نشستن مطالعات و یافته های شگفت انگیزی شده است . در این مقاله كوتاه به عنوان 5 نكته جالب در مورد این خوراكی خوشمزه خواهیم پرداخت . 

1 - موجب تقویت آمادگی جسمانی می گردد 
با نوشیدنیهای ورزشی گران قیمت و مكمل های پروتینی خداحافظی كنید . تحقیقات نشان می دهد كه برای بازیابی قدرت بدنی می توانید روی شیر كاكائو حساب باز كنید . ژورنال فیزیولوژی ، تغذیه و متابولیسم كاربردی Journal Applied Physiology ,Nutrition and Metabolism با چاپ مقاله ای به مقایسه تاثیر نوشیدنی های انرژی زا و شیر كاكائو بر میزان توانایی استقامت ورزشكاران برای بازیابی قدرت جسمانی پس از برگزاری یك دوره مسابقات دوچرخه سواری سرعت، پرداخت . 
مطالعات نشان داد كه نوشیدن شیر كاكائو موجب تسكین درد ماهیچه ها پس از مسابقات سرعتی می گردد و برای روز بعد ورزشكاران آمادگی انجام تست مقاومت را پیدا می كنند . یكی دیگر از مزایای شیر كاكائو آن است كه هر كسی طعم آن را می پسندد . 

2 - شكلات موجب بیداری شما نخواهد شد 
تصور غلطی كه در مورد شكلات وجود دارد این است كه شكلات دارای كافئین می باشد در حالی كه میزان كافیئن موجود در شكلات در مقایسه با دیگر مواد خوراكی كافئین دار بسیار ناچیز است . هر 28 گرم شكلات تلخ حاوی 20 میلی گرم كافئین می باشد و همین مقدار شكلات شیری حاوی 5 میلی گرم كافئین می باشد . بدین ترتیب به نسبت كافئین موجود در یك فنجان قهوه كه در حدود 100 میلی گرم و یك فنجان چای در حدود 50 میلی گرم می باشد میزان كافئین موجود در شكلات بسیار ناچیز است . 

3 - شكلات حاوی فلانوییدها می باشد 
فلانوییدها نوعی از مواد شیمیایی گیاهی هستند كه بطور طبیعی در شكلات یافت می شوند . دكتر جیانا آنجلو Giana Angelo– دستیار تحقیق درباره ریز مغذی ها در موسسه لینوس پاولینگ Linus Oauling Institute در دانشگاه ایالت اورگان Oregonمی گوید :فلانوییدها به دلیل ساختار شیمیایی منحصر به فردشان می توانند موجب بكار افتادن تاثیرات آنتی اكسیدانی ، ضد التهابی و محافظ سلولی شود. هم چنین مصرف مواد حاوی مقادیر بالای فلانوییدها موجب كاهش خطر بروز حملات قلبی می شود . برای جذب این مزایا از خوردن شكلات تلخ غافل نشوید . شكلات های تلخ تجاری حاوی 60 درصد كاكائو بوده و هر 40 گرم شكلات تلخ حاوی 536 میلی گرم فلانویید می بتاشد . تحقیقات نشان می دهد مصرف 80 میلی گرم فلانویید در روز می تواند موجب كاهش فشار خون شود . 

4 - مصرف شكلات اصلا ً برای دندانها ضرری در پی نخواهد داشت
چطور ممكن است یك ماده غذایی كه سالهاست به عنوان یك غذای مشتری جلب كن از آن یاد می شود دارای خاصیت محافظت از دندان باشد ؟ بر طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه تولان Tulane تئوبرومین – یك مولكول ارگانیك كه بطور طبیعی در كاكائو یافت می شود – موجب قویتر شدن مینای دندان می گردد . بر طبق نظر انجمن دندانپزشكی آمریكا American Dental Acossiasion اگر كمتر از 142 بار شیره كاكائو مصرف كنید مزایای محافظتی اش 2 برابر فلوراید می گردد . متاسفانه تئوبرومین موجود در شكلات به دلیل تداخل اثر شیر و شكر موجود، خیلی هم مسمر ثمر نمی باشد . بدین منظور از تئودنت Theodent - خمیر دندانهای نعنایی فاقد فلوراید -كه تاثیر تئوبرومین را دارند استفاده كنید .
 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه